اولويت‌هاي پژوهشي گروه علوم تربيتي مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني قدس سره

 

«نظام جامع موضوعات و اولويت‌هاي پژوهشي گروه علوم تربيتي موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني ره»

 

 

 

بسم‌الله الرحمن‌الرحيم

أ) مقدمه

اصول و روش های آموزش مفاهیم دینی به کودکان دبستانی

چکیده:

 

 آموزش دینی نیز مانند هر علم دیگری نیازمند آگاهی و شناخت از اصول و روش های آن است . این تحقیق در صدد بررسی و شناسایی اصول و روش های مؤثر در آموزش دینی به دانش آموزان دبستانی است . بدین منظور طی پنج فصل به شرح زیز  ضمن دقت ویژه در آیان و روایات ، نظرات دانشمندان تعلیم و تربیت  را بررسی کرده است:

 

تربیت جنسی در اسلامی

اين تحقيق با طرح يک پرسش اصلي و يازده سؤال فرعي به بررسي اصول و روش‌هاي تربيت جنسي در اسلام پرداخته است. پرسش اصلي اين تحقيق عبارت است از اين که : آيا در اسلام اصول و روش‌هايي براي تربيت جنسي ارائه شده است؟ و پرسش‌هاي فرعي عبارتند از: ‎۱- آيا کودکان همچون جوانان از غريزه‌ي جنسي برخوردار مي‌باشند؟ ‎۲- آيا ميل جنسي کودکان با ميل جنسي نوجوانان و جوانان يکسان است؟ ‎۳- عوامل مؤثر در تربيت جنسي چيست؟ ‎۴- نقش والدين در تربيت جنسي فرزندان خود چگونه است؟ ‎۵- نقش مراکز آموزشي در زمينه تربيت جنسي افراد چگونه است؟

بررسي عوامل و انگيزه‌هاي گرايش به تحصيلات دانشگاهي در بين طلاب حوزه علميه قم

چکيده: اين پژوهش به منظور بررسي عوامل و انگيزه‌هاي گرايش طلاب به تحصيلات دانشگاهي انجام شده است. روشي که در اين تحقيق به کار گرفته شد، روش ميداني و يا پيمايشي از نوع روش توصيفي است. جامعه آماري، کليه دانشجويان، طلبه، مرد، مقطع کارشناسي سال تحصيلي ۸۰-‎۷۹ دانشگاه‌هاي مفيد رحمه‌الله و مؤسسه آموزش عالي باقرالعلوم عليه‌السلام مي‌باشند. از بين اين تعداد و با تناسب به حجم تعداد دانشجويان دو دانشگاه، ‎۲۰۰ نفر به عنوان نمونه‌آماري وبه شيوه نمونه‌گيري تصادفي در دسترس انتخاب شدند.

تحليلي بر "آموزش و پروش" و نهادهاي علمي آموزشي هرات از آغاز دوره اسلامي تا حمله مغول (۳۲ - ‎۶۱۸)

چکيده: اين رساله تحقيقي است درباره نهادهاي علمي و آموزشي قلمرو هرات از آغاز ورود اسلام تا هنگام حمله مغول (۳۲ - ‎۶۱۸) که در برگيرنده مطالب زير مي‌باشد.

 ‎۱. بررسي اوضاع جغرافياي طبيعي هرات شامل، آب و هوا، حدود و ثغور، راهها، فاصله‌ها، محصولات، مردم، ترکيبات قومي، دين و مذهب و ...

 ‎۲. تحولات سياسي و اجتماعي ناحيه هرات: قيامها، جنگها، ظهور دولتمردان مشهور از آن منطقه و ... در دو مقطع زماني ورود اسلام تا حکومت طاهريان (۳۲ - ‎۲۰۵) و از طاهريان تا حمله مغولان (۲۰۵ - ۶۱۸)

صفحه‌ها

اشتراک در موضوع پایان‌نامه